Léčivý zázrak krajtího dechu

Python Breath

Krajtí dech (python breath) je mocná jogínská praxe, která v těle uvolňuje obrovské množství léčivé pránické energie z nižších čaker, aby se váš život a vaše tělo dali opět do pohybu, kdy vám zároveň přinášejí nepopsatelnou léčivou zkušenost prány.

Kdykoliv se cítíte smutní, nerozhodní nebo zaseknutí v negativní situaci, praktikujte Krajtí dech, díky kterému pracujete na střevech, a vaše energie se dá opět do pohybu. Když se potřebuje někdo vyléčit, je potřeba se zaměřit na žaludek a střeva. Jakmile dobře nefunguje žaludek, není možné, aby mozek dobře fungoval. Krajtí dech, také známý jako Ajgari mudra, je výjimečná technika, která přináší pohyb do důležitých orgánů.

Vtahováním břicha dovnitř a stahováním konečníku a hráze, jak praktikujeme v této technice, uvolňuje obrovské množství léčivé energie v těle, přináší energii do mozku a posiluje magnetické pole. 

Magnetická síla krajtího dechu

Jak jméno naznačuje, jogíni a mystici se naučili tajemství Krajtího dechu detailním pozorováním a studováním hadů. Jogíni studují určitá zvířata, aby se naučili, jak mít přínos z magnetických sil, které jsou v nich uložené. Z jogínské perspektivy víme, že jedna z hlavních funkcí zvířat, je nastřádávat magnetismus. Had je tak mocně vyvinut, že dokáže létat bez křídel a chodit bez nohou. Je zajímavé, že trávicí systém lidí, od úst po konečník, je hadu velmi podobný. Můžete mít přínos z toho, že si takto představíte trávicí systém, protože je potřeba, aby se pohyboval plynule a udržoval určitý prostor, náležitě odpočíval i tím, že se nepřejídáte, vše vylučujete, abyste nepřibírali na váze a jedli rozhodně, když máte hlad. Had tráví hodně času soustředěním se na dech a je si sebe vědom od úst po ocas. Pokud je nějaké zvíře, které bychom mohli nazvat nejzdravějším zvířetem ze všech, je to had. Nikdy není nemocný. Díky tomu je had uctíván jako symbol moudrosti do té míry, že Šiva, Pán jogínů, kolem svého krku nese hada jako náhrdelník.

Říká se, že krajta vydechuje, vytvoří vakuum, které drží po dlouhou dobu. Jakmile vidí svoji kořist, uvolní zádrž, což vytvoří velkou sílu vzduchu, která přiláká jeho kořist do úst krajty a poté krajta zavře svou tlamu. V pralesích tropických zemí jsou kobry, které spí šest týdnů a pak se jednoho dne probudí a dýchají, protože mají hlad. Pak, jednoduše silou své myšlenky si had přitáhne jídlo z velké dálky, jakkoli daleko to je. Dech kobry je tak magnetický, že je k němu jídlo bez překážek přitáhnuto, třeba slepice, srnec nebo nějaké jiné zvíře je doslova přilákáno blíž. Tento potenciální zdroj potravy je tak silně přitáhnut, že může přilétnout a spadnout přímo do tlamy hada. To se děje bez toho, aby had vyvinul jakoukoli snahu. Pouze dýchá. Otevře tlamu a jídlo mu tam samo přijde. Pak had dalších šest týdnů odpočívá.

Krajta může pohltit zvířata, která jsou stejně velká jako ona, včetně srnce, aligátora, prasete a domácích zvířat. Stejně tak pozoruhodné je to, co se děje uvnitř krajty, jak tráví svoji kořist. Během dne se mohou jeho vnitřní orgány zdvojnásobit. Jeho metabolismus a produkce inzulínu a lipidů vzroste. Pak se jeho orgány vrátí do normální velikosti v rámci několika dní. Metabolismus hada se pak zpomalí. Had se může několik měsíců nebo až rok postit, bez toho, aby ztratil svalovou hmotu anebo se objevily jakékoli negativní důsledky. Hadi jsou fyziologicky nastavení tak, aby zvládli dlouhodobé půsty, následné krmení se a trávení velké kořisti a vstřebání živin. Poté, co se nakrmil, v něm probíhají dramatické morfologické změny, které souvisí s rychlým zvýšením tělesné teploty.

"Jak pracuje krajtí dech na oblasti břicha, dovoluje nám získat a nastřádávat prapůvodní pránické léčivé energie, které napomáhají našemu procesu léčení."

Krajtí dech je velmi efektivní mudrou pro překonání všech trávicích problémů a velmi podporuje zvýšení chutě. Jakmile krajtí dech praktikujeme, podporuje se trávení a metabolismus, což dovoluje optimální vstřebávání živin z jídla, které jíme. Ve skutečnosti je důležité vést studenty jógy, kteří se před lekcí najedli, aby udělali krajtí dech a jídlo bylo tak rychleji stráveno. Podporuje zvýšení krevního oběhu v oblasti břišních svalů, tkání, orgánů a pánevního svalstva. Dále stimuluje, posiluje a zjemňuje střeva a zároveň podporuje proudění krve a vibrační pránické léčivé energie v oblasti spodní části břicha, kde se nachází vaše centrum energie. 

Praktikujeme dechové techniky jako je krajtí dech proto, abychom pracovali na oblasti, která se nachází za a kolem centra břicha, protože je to nejzásadnější a nejsilnější energetické centrum těla. Tato oblast generuje, uchovává a distribuuje léčivou pránickou energii, která posiluje celý náš systém. Jakékoli narušení nebo blokace v této oblasti brání volnému proudění této nejdůležitější léčivé pránické energie a odvádějí ji jinam. Tkáně pod břichem a břišními svaly by měly být pružné a měkké jako je mají děti, ale u většiny lidí bývá tato oblast často ztuhlá a tvrdá. Ženy žijí déle než muži, protože jsou pružnější a flexibilnější. Flexibilita je tajemstvím života. Měkké je silné.

Musíme pracovat s břichem, abychom kultivovali a vyživovali pránickou léčivou energii, která se shromažďuje v orgánech a pohybuje se skrze tkáně, šlachy a svaly a pak je přenášena ven skrze ruce a prsty. Krajtí dech, nad rámec toho, že uvolňuje stagnaci v břiše, je často nutný k tomu, aby posílil energii formující tkáně přímo v těle a celkově tak podpořil léčivý proces. Důsledkem postupného uvolnění hlubších úrovní břicha jsme schopni dosáhnout na uvolnění nejhlubších a největších lymfatických uzlin, které se nacházejí u aorty a duté žíly a u zadní stěny břišní.

Symbolicky jsou střeva mystiky brána za „peklo“ lidského těla. Proto, aby mohly být vyléčené, je nejprve potřeba vyčistit žaludek a střeva. Naše tenké střevo je naším druhým mozkem. Jakmile tlusté střevo nefunguje, způsobuje to nadýmání. Všechny životně důležité orgány jsou v břiše. Naše tělo se skládá ze 70% tekutin a dvě třetiny těchto tekutin jsou distribuovány mezi orgány v břiše. V případě, že tekutiny v břiše neproudí, objevuje se nemoc. Tyto tekutiny je možné přinést do pohybu za pomoci krajtího dýchání. Střeva odstraňují pouze patnáct procent odpadu těla, devadesát sedm procent nemocí se objevuje důsledkem chronické zácpy. Je potřeba, aby naše hráz byla silná a abychom si udržovali zdravé vylučování. 

Jakmile nedochází k pohybu ve střevech, má to negativní dopad na lidské tělo. Krajtí dech zlepšuje vylučování toxinů a odpadu. Tato výjimečná, pokročilá jogínská technika, většině západního světa úplně neznámá, pochází z mystické tradice jógy. Přínosy této úžasné léčivé dechové praxe jsou dobře známé Naam jogínům a jsou používané na lekcích Naam jógy po celém světě. Krajtí dech vám dovoluje pracovat se silou vesmíru, aktivuje kosmickou energii soustředěnou ve spodní části břicha, speciálně v oblasti genitálií. Tato technika může otevřít břicho a invokovat kosmickou energii, aby byl přivolám vyšší velitel vesmíru. Skrze centrum břicha do sebe dokážeme přinést energii vesmíru, abychom posílili náš imunitní systém. Meditování nad břichem je známé jogínům jako velmi pozitivní praxe, která dovoluje člověku probudit vzpomínky na vlastní porod. Jakmile víte, jak pracovat s břichem, můžete se zbavit všech nemocí, známých i neznámých. Břicho je nejčistější centrum naší energie. Když jsme byli v břiše maminky, byli jsme vyživováni čistou energií z břicha. Neměli jsme dech života, který je zdrojem života, dokud jsme z břicha nevyšli ven. Krajtí dech může probudit naši spící sílu a vést naši kreativní energii pro léčení a tvořivé účely. Jak pracuje krajtí dech na oblasti břicha, dovoluje nám získat a nastřádávat prapůvodní pránické léčivé energie, které napomáhají našemu procesu léčení.

Vědomí a energie meridiánů

Je důležité vědět, že vědomí a energie meridiánů spolu vzájemně úzce souvisí. V orientální medicíně ovlivňuje meridián tlustého střeva nejenom naše vztahy a pocity, ale zároveň je jimi také ovlivňován. Je možné přinést harmonii do našeho emočního života, zlepšit imunitní systém a podpořit plnou funkci metabolismu za použití krajtího dechu. Meridiány tlustého a tenkého střeva jsou spojené s oblastí prosperity, zdraví, procesem rozlišování, rozhodování a sebeochranou. Krajtí dech může být použit k vyčištění meridiánů tlustého i tenkého střeva, čímž uvolňuje negativní emoce a nezdravé vztahy. Krajtí dech přímo stimuluje meridiány a orgány tenkého a tlustého střeva, což na oplátku pomáhá přinést harmonii mezi horní a spodní částí těla a hrudi a břicha. Krajtí dech se soustředí na pohyb, který vnáší do spodní části těla, čímž stlačuje a uvolňuje střeva a zároveň čistí a posiluje plíce a srdce. Plíce jsou zodpovědné za přinášení energie vzduchu do těla a pracují se srdcem, aby tuto energii navázaly na krev. Plíce a srdce tedy pracují společně na tom, aby zajistily  dostatečné vyživení krve kyslíkem, které je tak distribuováno do těla. Jakmile srdce a plíce fungují dobře, vytváříme si silnou energii v hrudi, a tím je zajištěna dostatečná vitalita, silná imunita, krásná pleť a magnetismus těla. Tlusté střevo, které má vnitřní spojení s plícemi, má za úkol odstraňovat z těla nečistoty a zajišťuje, že horní část může zůstávat čistá. Jakmile tlusté střevo není čisté anebo není dostatečně vyprazdňováno díky zácpě nebo špatné stravě, plíce mohou být zanesené nadměrným hlenem a jinými substancemi. To v konečném důsledku může vést k únavě, častým nachlazením a chřipkám, kožním problémům jako je akné, ekzémy, stejně tak jako k astma a alergiím.  

"Jogíni studují určitá zvířata, aby se naučili, jak mít přínos z magnetické síly, která je v nich uložena."

Je potřeba, aby tenké střevo zůstávalo čisté a fungovalo správně, protože sem proudí nečistoty z jater, žlučníku a žaludku. Tenké střevo své nečistoty na oplátku posílá do tlustého střeva a močového měchýře. Hraje klíčovou roli v udržení čistoty krve a tím pádem celého těla. Transformuje tekutiny a vstřebává většinu toho, co je potřeba, a za pomoci ledvin z těla odvádí odpad z tekutin. Průjem, časté močení, bolestivé močení a infekce močového měchýře, slabost, kručení v břiše, bolest břicha, plynatost a dokonce bolest genitálií mohou všechny souviset s nerovnováhou v rámci tenkého střeva. Tenké střevo musí být v pohybu a být podporováno, aby dělalo svoji práci, protože další jeho důležitou rolí je to, že zabraňuje tomu, aby se nečistoty dostaly do srdce. Jak se břicho plně rozšiřuje a stlačuje, jak praktikujete krajtí dech, poskytuje to střevům masáž, aby se posílily a podpořilo se uvolňování odpadu a přijímání energie. 

Tlusté a tenké střevo mají za úkol nejenom tělo čistit a zbavovat jej odpadu, ale také trávit živiny a dovolit jim se vstřebat do těla. Metafyzicky řečeno, tyto orgány mají za úkol rozlišit to, co je potřeba a co potřeba není na fyzické i nefyzické úrovni. Udržování čistoty ve střevech pomáhá člověku nejenom vstřebávat důležité živiny z jídla a pak se zbavit toho, co není potřeba, ale také rozlišit a použít příznivé aspekty života a zbavit se elementů, které nepotřebujeme. Naučte se přijímat a zbavovat se, stejně tak jako se plíce nadechují a vydechují. 

V životě je také potřeba, abychom udržovali tento oběh nejpříznivějším způsobem, abychom vynikali ve všech aspektech života, včetně financí, vztahů, domova a vzdělávání. Organizace a čistota vyžadují neustálou funkci rozlišování a přemisťování objektů a informací, jak se dostávají dovnitř, což vyžaduje, abychom měli dostatek energie k tomu, abychom tyto úkoly mohli dělat a měli čistou mysl pro rozlišování. Z krajtího dechu budou mít přínos ti, kteří chtějí mít krásnější domov, funkční finance, rozšířit své vzdělání a mentální uvědomění. Ti, kteří si přejí zlepšit mentální funkci, jak stárnou budou mít velký přínos z toho, jakmile budou udržovat zdraví svých střev, plic a srdce za použití krajtího dechu, stejně tak jako když budou dodržovat zdravé stravovací návyky. 

Plíce a srdce, které se nacházejí v hrudi, mají přímý vztah s duchem, protože v orientální medicíně plíce představují duši a srdce představuje ducha a mysl. Tyto dva "nebeské" orgány mají fyzické pomocníky, kterými jsou tenké a tlusté střevo, které pomáhají udržet čistotu této horní říše a tím je podporují v jejich schopnosti dělat dobrá rozhodnutí a rozlišovat správné od špatného. Jakmile prochází člověk intenzivním stresem, oheň, který se tak může nastřádat v srdci, dokáže být uvolněn právě skrze tenké střevo tak, aby byla zachována jeho bezpečnost. To může způsobit nechtěné podráždění a zánět střev, ale zároveň je tenké střevo lépe uzpůsobeno k tomu zvládnout tuto horkost a je lepším místem, aby se přesunula sem, než aby zůstávala v srdci a hrudi. Mnoho problémů se záněty ve střevech jako Chronova nemoc, syndrom podrážděných střev, ulcerózní kolitida jsou v čínské medicíně brány za nerovnováhu ohně. Jak čínská tak západní medicína rozpoznávají stres a emoční tlak za faktory, které k tomu přispívají. 

Emoční smutek a úzkost z plic a mánie a přehnané přemýšlení ze srdce jsou přenášeny do tenkého střeva, kde se projevují jako horkost, zánět a problémy s trávením jídla a tekutin. Ti, kteří trpí na problémy střev by měli vzít v potaz stres a emoční nerovnováhu jako pravý zdroj těchto problémů. Krajtí dech je výborným cvičením k vyřešení této dynamiky, protože uvolňuje emoční stres a regeneruje záněty a zranění ve střevech. 

Plíce a tlusté střevo mají jedinečnou roli v rámci toho, že jsou spojeni s vnitřním a vnějším aspektem těla. Plíce komunikují přímo s vnějším světem, jak přijímají vzduch v okolí, bez ohledu na to jak čistý nebo znečištěný je. Díky tomu musí mít plíce silnou imunitní funkci. Tlusté střevo přijímá výkaly a uvolňuje je do prostředí na toaletě a také uvolňuje plyn do okolí. Jak plíce tak tlusté střevo mají za úkol regulovat element vzduchu skrze dech a uvolnění střev. Je úkolem tlustého střeva pomáhat plicím, aby zvládaly toxiny z prostředí tím, že efektivně udržují vnitřní prostředí čisté. Plíce a tlusté střevo slouží jako denní strážci vnitřního prostředí a jsou úzce spojené s imunitním systémem. Krajtí dech je možné praktikovat v případech chřipky a nachlazení, stejně tak jako u vážnějších nemocí souvisejících s imunitním systémem.

"Náš emoční život můžeme harmonizovat, zlepšit imunitní systém a podpořit plnou funkci metabolismu za použití krajtího dechu."

Plíce a tlusté střevo souvisí s naší schopností emočně a spirituálně přijímat a uvolňovat. Astma, alergie a chronická plicní nemoc činí nadechování a vydechování obtížné a infekce ve střevech může způsobit zácpu nebo průjem. Horní a spodní část těla potřebuje proudit nejenom jako způsob pro udržování zdravého spojení se životem a krásné energie, která je k dispozici z vesmíru, ale také proto, abychom se vyhnuli stagnaci a odstřižení se. Je to díky tomuto procesu, kdy jsou plíce dávány do souvislosti se smutkem a depresí. Jakmile pláčete, plíce vytvářejí silnou reakci, aby mohla být emoce procítěna a uvolněna. Jakmile tato emoce není uvolněna, plíce se  stávají nepohyblivé a slabé, kdy se v nich snadněji drží hlen a jiné toxiny. To okrádá krev o životně důležitý kyslík a zabraňuje mechanismu čištění. Způsobuje to zácpu v tlustém střevu protože pohyb plic není schopen poskytnout dolů plynoucí pohyb, který je potřeba k pohybu střev. Abychom měli lepší energii, zlepšili trávení a rozjasnili pleť, je dobré dělat dechové cvičení, které uvolňují břicho, abychom se zbavili stresu, podpořili prokrvení a ulevili zácpě. Můžeme použít krajtí dech, abychom posílili energii meridiánu tlustého střeva, a zbavili se tak vzorců negativního myšlení, ničivých emocí a spirituální bloků.

Přínosy krajtího dechu jsou dalekosáhlé. Pomáhá uvolnit tuk v břišních svalech, odstranit problémy se zánětem žaludku a diabetes, podpořit funkci slinivky a také řídí játra. Mnoho věcí, které v těle nefungují, souvisejí s břichem. Často se totiž nezaměřujeme na to, abychom napravili problém v jeho zdroji. Kdykoli je břicho v nerovnováze, má to vliv na ostatní orgány. Krajtí dech pracuje na oblasti břicha a orgánů, protože to jsou energetické generátory těla. Centrum břicha je hlavních centrem energie a komunikace v těle. Krajtí dech pracuje v hloubce břicha a dovoluje tak rozpuštění bloků a zauzlení v sakrálním a bederním pletenci. Energetické bloky v této oblasti mohou být hlavní příčinou bolesti spodní části páteře. Jakmile je oblast tenkého a tlustého střeva detoxikována a energetické bloky jsou odstraněny, pak je možné vyčistit toxiny a harmonizovat energii v orgánech v této oblasti, kam patří slinivka, slezina, žlučník, žaludek, játra, děloha a plíce. Krajtí dech přímo masíruje orgány, aby vyrovnal jejich energii a je možné výrazně posílit energii a prokrvení těchto orgánů za použití této léčivé praxe. 

Aktivování vnitřního ohně

Jakmile praktikujete tuto silnou jogínskou techniku, pracujete s energií štěpení atomu, uvolňujete v těle z nižších čaker obrovské množství léčivé pránické energie. Krajtí dech aktivuje a nabíjí Manipura čakru, která je sídlem ohně v pránickém těle. Pozice Manipura čakry je uprostřed břicha za pupíkem, což je místo, které je známé jako centrum břicha. Solární plexus je jeho protikladem v našem těle. Solární plexus neboli třetí čakra je centrum moci a síly našeho těla. Vyzařuje životně důležitou pránu, která je soustředěním veškeré energie manifestované ve vesmíru. Tato čakra břicha souvisí s elementem ohně. Na fyzické úrovni dává oheň světlo a teplo. Plameny ve spojení s kyslíkem vytvářejí světlo, teplo a nové chemické sloučeniny, kdy zapalují věci a zvyšují tím jejich vibraci. Oheň je alchymickým elementem, který působí ve středu všeho jako slučující a stabilizující faktor. Mysticky řečeno, oheň je vnitřní aktivitou jehož vnější manifestace je teplo a světlo. Může to být symbol pro život i smrt, protože jsou to předpoklady změny a přechodu. Oheň naznačuje fyzickou destrukci a zánik ducha. Když je oheň dáván do souvislosti s tělem, stává se životní silou, která symbolizuje dobré zdraví, protože oheň destrukce nemoci je neutralizován a transmutován ohněm břicha. Stejně tak jako oheň transformuje pevné v tekuté a tekuté v plynné, vnitřní oheň transformuje naše nevědomí do vědomého uvědomění. Také souvisí s trávením a pohybem. V rámci toho naše emoční a mentální já mají vztah s naší intuicí a instinktem. Břišní čakra je zodpovědná za to, že jsme zdraví, posílení na duchu, vřelí, ve svém srdci, máme jasnou a silnou vůli. Nerovnováha v břišní čakře vede k nedostatku sebejistoty v životě a způsobuje, že lidé trpí díky nejistotě, nízkému sebevědomí anebo se obávají přicházejících okolností. Jogín, který pracuje v oblasti tohoto posvátného centra může zničit smutek nebo nemoc a získat štěstí.

Břišní čakra je "Městem pokladů" kde nacházíme perly jasnosti, moudrosti, sebejistoty a spokojenosti. Třetí lotos se nachází blízko břicha a má deset okvětních plátků. Jogínům a mystikům je známo, že štěstí, včetně všech dobrých věcí v životě, přicházejí k těm, kdo posilují své břišní centrum. Břicho na Stromu života odpovídá Jesodu. Jesod je kořenem stromu života a kořenem stromu poznání a souvisí s oblastí pánve, oblastí reprodukčních orgánů. Sefira Jesod je ovládána Shaddai El-Chai, posvátným jménem Boha, které znamená Pán Života. Břišní centrum je naše podstata a představuje naši schopnosti být sebevědomí a mít život pod kontrolou. Jako embryo rosteme v břiše a udržujeme si toto spojení. V Shakti Naam józe praktikujeme mnoho  druhů dýchání do břicha v různých pozicích, abychom získali různé přínosy podobné povahy se zaměřením na břicho, abychom posílili energetické tělo a manifestovali plné zdraví.

Hlava v těle představuje Božský svět, plíce představují Spirituální svět a žaludek odpovídá světu fyzickému. Tím, že regulujeme náš vztah s žaludkem a chováme se dobře ke všem jeho buňkám si rozvíjíme přirozený harmonický vztah s celým materiálním světem. Tím, že regulujeme vědomě náš dech, rozvíjíme si harmonický vztah se všemi světelnými a inteligentními bytostmi spirituálního světa. Regulováním našich myšlenek s Naam si vytváříme harmonický vztah s božským světem a začínáme myslet správně, cítit správně a jednat správně. Ti, kteří harmonizují své vnitřní síly těchto třech světů, jež představuje správné fungování hlavy, plic a žaludku, prožívají harmonii v životě v souvislosti se třemi světy symbolizovanými v Kabale písmeny Mem, Alef a Šin, které jsou v lidech zosobněné v žaludku, hrudi a hlavě. Žaludek rodí tělo, které obnovuje. Hruď rodí život, který v sobě uchovává a hlava rodí myšlenku, kterou manifestuje. Tyto tři části, které vidíme v těle člověka, jsou tak úzce propojené, že nemohou být oddělené bez toho aby to způsobilo smrt těla a zničení lidského chrámu. Krajtí dech je vskutku léčivým zázrakem v jogínském světě, jenž nám dovoluje použít nadčasovou moudrost hada v rámci této výjimečné techniky k obnovení harmonie v našich mentálních, emočních a fyzických životech a tím nám dovoluje plynout správným směrem.

S láskou, mírem a světlem, tým Rootlight

Kontraindikace: Jakmile není hráz silná, vzniká pravděpodobnost, že se může objevit kýla. Krajtí dech vytvoření kýly zabrání, ale není doporučený jej praktikovat, jakmile se kýla již objevila. Krajtímu dechu byste se také měli vyhnout v případech nedávné operace břicha nebo páteře, v těhotenství a v případě žaludečních vředů. Vždy se poraďte se svým lékařem. 

Již brzy na stránkách Rootlight: Video lekce Python breath (Krajtí dech - v angličtině).